Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Góry Kaczawskie, nocleg i okolice

Góry Kaczawskie – oferta noclegowa

Baza noclegowa w Górach Kaczawskich zapewnia pobyt na terenie kilku miejscowości, które oprócz nietypowych górskich krajobrazów (góry te są nazywane Krainą Wygasłych Wulkanów), oferują wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Noclegi w miejscowości Dobków (średnia cena i zadowalający standard) będą najlepsze dla rodzin z dziećmi, a ich wybór będzie optymalny podczas urlopu zimowego (są najbliżej centrum Ski Arena Łysa Góra). Tutaj zwiedzimy Sudecką Zagrodę Edukacyjną (ciekawe i interaktywne Centrum Nauki o Ziemi) oraz Ekomuzeum Rzemiosła. W okresie letnim, turyści chętnie wybierają wycieczki piesze na Łysą Górę (708 m n.p.m.), prowadzi na nią szlak z miejscowości Komarno (szlak żółty o długości ok. 8,5 km). Dla miłośników średniowiecznych zamków i pałaców, poleca się nocleg w okolicy wsi Grodziec, gdzie zwiedzić można położony na wzgórzu wulkanicznym zamek o takiej samej nazwie. Noclegi w Górach Kaczawskich to okazja do zobaczenia i zdobycia wygasłych wulkanów, za najważniejszy z nich uważa się Ostrzycę (501 m n.p.m.). Na jej szczyt prowadzą schody, co ułatwia zorganizowanie wycieczki z dziećmi. Pozostałe wzgórza wulkaniczne na terenie gór to m. in. Wilkołak i Czartowska Skała (w Parku Krajobrazowym Chełmy). Noclegi w Górach Kaczawskich to świetna okazja do ciekawych wycieczek na terenie województwa i Pogórza Kaczawskiego (Złotoryja – kopalnia i muzeum złota, Tomaszów Bolesławiecki – huta i galeria szkła, Pilchowice – najwyższa kamienna zapora w Polsce). Góry Kaczawskie rozciągają się w odległości ok. 50 km na południe od Bolesławca (słynne zakłady ceramiczne). Pobyt na terenie tych gór będzie spokojny, a zarazem ciekawy, ze względu na bezcenną wartość geologiczną tego regionu. O zacisznym i sielskim charakterze Gór Kaczawskich świadczy również fakt, że na ich terenie znajduje się tylko jedno miasteczko (Wojcieszów).

Góry Kaczawskie – Kraina Wygasłych Wulkanów

Góry Kaczawskie to pasmo górskie położone w Sudetach Zachodnich pomiędzy Pogórzem Izerskim, Pogórzem Kaczawskim, Górami Wałbrzyskimi i Kotliną Jeleniogórską. Góry Kaczawskie są najniższym pasmem górskim Sudetów, leżącym w dorzeczu Odry. Grzbiet Zachodni oraz Grzbiet Wschodni rozdziela rzeka Kaczawa, od której pochodzi nazwa gór. Na terenie Gór Kaczawskich znajdują się parki krajobrazowe: Rudawski, Chełmy oraz Doliny Bobru. Występują tu także liczne rzadkie gatunki zwierząt (10 gatunków nietoperzy, dzięcioł ziolonosiwy, jarzębatka, popielica szara i chroniony motyl paź żeglarz) oraz roślin (wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, cyklamen purpurowy, storczyk drobnokwiatowy). Ciekawostką geologiczną są wygasłe wulkany. Najwyższym szczytem jest Skopiec (724 m n.p.m.). Najbliższym większym miastem jest Jelenia Góra.

Wulkany, zabytki i turystyczne szlaki – atrakcje Gór Kaczawskich

Niewysokie pasma górskie Gór Kaczawskich są regionem obfitującym w ciekawostki geologiczne i przyrodnicze. Największa atrakcja to wulkaniczne pozostałości w postaci Organów Wielisławskich w Sędziszowej, Ostrzycy, rezerwatu Wilcza Góra oraz Czartowskiej Skały. Ostrzyca (501 m n.p.m.) to także punkt widokowy. Przejście Szlaku Zamków Piastowskich umożliwiają szlaki turystyczne. Ciekawym zamkiem jest Grodziec znajdujący się na wygasłym wulkanie oraz zamki Bolków, Lipa, Niesyto i inne. Zdobywanie najwyższego szczytu czyli Skopca można rozpocząć z Wojcieszowa. Po skierowaniu się brzegiem Kaczawy natrafi się na barokowy pałac z 1800 r. Następnie na szczyt prowadzi szlak żółty. Niedaleko Wojcieszowa znajduje się rezerwat przyrody Góra Miłek. Leśny rezerwat obejmuje całe wzniesienie Miłek nad Wojcieszowem Górnym. Innym obszarem chronionym jest Park Krajobrazowy Chełmy położony we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego, obejmujący skrawek Wschodniego Grzbietu Gór Kaczawskich. Prawie cały obszar parku jest objęty programem ochrony przyrody Natura 2000. Niewielki grzbiet górski Gór Kaczawskich, czyli Góry Ołowiane znajdują się w obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Trzecim parkiem krajobrazowym jest Park Krajobrazowy Doliny Bobru obejmujący Grzbiet Zachodni Gór Kaczawskich. Warto zobaczyć także jezioro Pilchowickie – sztuczny zbiornik na Bobrze, który jest wykorzystywany przez wędkarzy oraz turystów korzystających z rejsów statkiem czy przeprawy kajakiem, rowerem wodnym, pontonem i żaglówką. Góry Kaczawskie są doskonałe do uprawiania turystyki rowerowej. W Jeleniej Górze mają początek ciekawe trasy rowerowe: Pętla po Górach Kaczawskich oraz trasa na Górę Szybowcową. Na podjazd pod szczyt możemy także wybrać Jeżów Sudecki. Malowniczy Szlak Wygasłych Wulkanów wiedzie asfaltowymi drogami wśród wzgórz.