Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Suwalszczyzna, nocleg i okolice

Noclegi na Suwalszczyźnie

Wysunięta na północno-wschodni kraniec Polski Suwalszczyzna, co roku powiększa swój potencjał turystyczny, jej baza noclegowa urosła do niemal 400 obiektów i przyjmuje coraz więcej wczasowiczów. Dzięki najludniejszym i znaczącym dla regionu miastom (Augustów, Suwałki, Sejny, Wigry, Lipsk, Olecko, Wiżajny) jest obszarem chętnie wybieranym na urlop z uwagi na wiele możliwości wypoczynku. Noclegi w okolicach Hańczy to okazja do zobaczenia w promieniu ok. 30 km wiaduktu kolejowego w Stańczykach, Skansenu Wsi Litewskiej w Puńsku, Konkatedry w Suwałkach i Klasztoru Kamedułów w Wigrach. Tereny nad jeziorem to także jeden z najchętniej wybieranych obszarów rekreacyjnych (spływy kajakowe na rzece Czarna Hańcza, wędkarstwo, wypożyczalnie sprzętu wodnego, lokale gastronomiczne, trasy rowerowe, niebieski szlak pieszy). Tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego (najstarszy w Polsce, z jeziorem Hańcza i głazowiskami) to miejsce najciekawszych atrakcji turystycznych (Góra Leszczynowa, Zamkowa, Kościelna i Cisowa), z punktów widokowych na tych wzniesieniach można zobaczyć w całości malowniczy teren parku. W tej okolicy można spotkać najwięcej schronisk młodzieżowych oraz kwater prywatnych w przystępnych cenach. Suwałki to miejscowość turystyczna, która oprócz zabytków (kościoły, cerkwie, pomniki, Muzeum Marii Konopnickiej, Aleja Gwiazd Bluesa) zapewnia dostęp do jednego z największych polskich jezior (Wigry). Dla amatorów mniejszych akwenów poleca się zalew Arkadia (małe jeziorko w centrum miasta z plażą miejską i ośrodkiem sportu i rekreacji). Do większych miast Suwalszczyzny zalicza się także Augustów, gdzie rozwija się prężnie turystyka wodna (Kanał Augustowski, żegluga, rejsy, wioślarstwo, narty wodne), noclegi w centrum i na obrzeżach miasta mają spore powodzenie wśród turystów ze względu na dostęp zarówno do zabytków (Bazylika Mniejsza, Zarząd Wodny, Rynek Zygmunta Augusta), jak i do malowniczych i zielonych terenów Puszczy Augustowskiej i Jeziora Necko. Prężnie rozwija się baza noclegowa w miejscowości Sejny i Wiżajny. Pierwsza z nich przeżywa ożywienie turystyczne ze względu na dobre połączenie z Augustowem i Suwałkami oraz w związku z położeniem przy drodze krajowej nr 16 (prowadzi do przejścia granicznego z Litwą w Ogrodnikach). W Wiżajnach z powodzeniem rozwija się agroturystyka, gościnni mieszkańcy i malownicze krajobrazy stwarzają wymarzone warunki do urlopu.

Suwalszczyzna – kraina jezior i rezerwatów przyrody

Suwalszczyzna to kraina zajmująca północno-wschodnią część kraju w województwie podlaskim na północ od Biebrzy. Historycznie tereny Jaćwieży – ziem, zajmowanych przez plemię Jaćwingów. Największym miastem są tu Suwałki. Na oryginalność Suwalszczyzny na tle innych turystycznych obszarów wpływa nietypowa rzeźba terenu, która jest jedną z najbardziej urozmaiconych w Polsce (rynny lodowcowe i wzgórza morenowe – czyli połączenie terenów podgórskich i nizinnych). Przykładem takiego zróżnicowania jest najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza - o głębokości 108,5 m oraz wzgórze Góra Rowelska o wysokości 298 m n.p.m. Niewątpliwą atrakcją tych ziem są parki narodowe i krajobrazowe: Suwalski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Romnickiej, Wigierski Park Krajobrazowy i Biebrzański Park Narodowy – ten ostatni z niepowtarzalnym systemem torfowisk i bagien. Tutaj także zlokalizowanych jest aż 21 rezerwatów przyrody. Herbaciane oczka wodne, tajemnicze katakumby i klasztory, wyjątkowy Kanał Augustowski czy mosty wzorowane na rzymskich akweduktach – to wszystko można tu zobaczyć bez obawy o to, że urlop zepsują nam tłumy turystów.

Suwalszczyzna – krajobrazy rodem z baśni

Wcale nie chodzi o to, że Wigry należą do jednych z największych i najgłębszych jezior w Polsce. Są udostępnione turystom, którzy mogą tu uprawiać sporty wodne czy zwiedzać ten piękny zbiornik (wpisany na listę najcenniejszych akwenów świata) statkiem spacerowym – lecz to także nie najważniejsze. W okolicznych lasach znajdziemy około dwudziestu oczek wodnych (sucharów), które zadziwiają swoim pięknym herbacianym kolorem. A do tego nad brzegiem jeziora położony jest najcenniejszy zabytek Suwalszczyzny – pokamedulski klasztor z licznymi zabudowaniami i katakumbami. Równie ciekawy zabytek umieszczony jest w Sejnach i jest nim klasztor Dominikanów z bazyliką Nawiedzenia NMP, który jest jednym z dwóch przykładów świątyni zbudowanej w stylu baroku wileńskiego w Polsce. Inne wyjątkowe obiekty na tym terenie to bliźniacze mosty w Stańczykach, uznane za najwyższe kolejowe mosty w Polsce, zaprojektowane na wzór rzymskich akweduktów. Uwagę warto poświęcić także przyrodniczym rewelacjom tych ziem. W Suwalskim Parku Narodowym znajduje się Góra Cisowa, z której zobaczymy urzekający krajobraz jezior, łąk i wzniesień. Warto także obejrzeć Hańczę – najgłębsze jezioro nie tylko w Polsce, lecz na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Czyste wody akwenu, ostre zbocza i spady powodują, że jest to wyjątkowe miejsce dla fanów nurkowania. Suwalszczyznę można zwiedzić kajakiem – największa rzeka tego regionu, Czarna Hańcza, przepływa przez ciekawe krajobrazowo tereny, dostarczając mnóstwa pięknych widoków. Spływ zapewnia jeszcze jedną atrakcję – wyjątkowy Kanał Augustowski, uznany za pomnik historii. Także wycieczka rzeką Rospudą to możliwość obejrzenia rzadkich gatunków roślin i ptaków, zamieszkujących malowniczą Dolinę Rospudy. Mniej aktywni turyści mogą się skusić na przejażdżkę zabytkową wigierską wąskotorówką przez Puszczę Augustowską i Wigierski Park Narodowy lub też jedyną w Polsce łódką z przeszklonym dnem, dzięki której można obserwować wodny świat jeziora Wigry. W tej krainie dużo się dzieje – liczne wydarzenia kulturalne i imprezy umilą nam spędzony tu czas. Możemy wziąć udział na przykład w Międzynarodowym Festiwalu Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska”, w Ogólnopolskim Rajdzie Wielodyscyplinowym po Wigierskim Parku Narodowym czy Festynie Jaćwieskim. Czeka na nas także Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wiosło Jaćwinga”, Suwalski Jarmark Folkloru i Międzynarodowe Recitale Chóralne „Hora Cantavi”.